Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
| Type | Chromatography Media |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Factor X Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Factor X Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of Factor X purified using CaptureSelect Factor X Affinity Matrix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | CaptureSelect Factor X Ligand |
| Form | Reagent Solution |
| Product Line | CaptureSelect |
Cytiva GST MultiTrap™ 4B Plates
96-well filter plates for high-throughput screening and parallel purification of GST-tagged proteins
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ MultiSpecies Albumin Depletion Product
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This is one of a group of Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Proteomics Toolbox™ affinity resins which are unique affinity resins developed for the depletion of proteins from human plasma or serum samples.
| Stationary Phase | Anti-albumin |
|---|---|
| Type | Albumin Depletion Product |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Form | Liquid Suspension |
| Product Line | CaptureSelect |
Novus Biologicals Tumor-Derived Exosome Isolation Beads
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG3 (Hu) Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG3 (Hu) Affinity Matrix can be used for the purification and isolation of IgG3, without cross-reactivity to other immunoglobulins.
| Stationary Phase | Anti-IgG3 |
|---|---|
| Type | Affinity Matrix |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Form | Liquid Suspension |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG-CH1 Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG-CH1 Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of antibodies or antibody fragments purified using CaptureSelect IgG-CH1 Affinity Matrix.
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ HSA Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ HSA Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of human serum albumin (HSA) or HSA fusion products purified using CaptureSelect Human Albumin affinity matrix.
| Type | ELISA Kit |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Format | Kit |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG-Fc (Multispecies) Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgG-Fc (Multispecies) Affinity Matrix has been specifically designed to purify IgG through high-affinity binding of the IgG Fc region.
| Particle Size | 65 ±10 μm |
|---|---|
| Ligand Type | IgG-Fc (multispecies) affinity ligand |
| Flow Rate | 50 to 200 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Type | Affinity Matrix |
| Matrix | Agarose-based, epoxide activated |
| Form | Resin Slurry |
| Binding Capacity | >25 g IgG/L resin |
| Product Line | CaptureSelect |
Cytiva HiScreen™ Blue, Ni and DEAE Sepharose™ Prepacked Fast Flow Columns
Used for method optimization and parameter screening
| Particle Size | 45 to 165μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 100mm |
| Diameter (English) Inner | 0.3 in. |
| Bed Volume | 4.7 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 7.7 mm |
| Quantity | 1 x 4.7mL |
| Material | Polypropylene |
| Support Type | 6% Cross-linked Agarose |
| Max. Pressure | 1.5 bar |
| Height (English) | 3.93 in. |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ GCSFSelect Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ GCSFSelect Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of human GCSF purified using GCSFSelect affinity resin (Cytiva).
| Assay | ELISA |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Target | GCSFSelect Affinity Ligand |
| Content And Storage | Store at -5°C to -30°C. |
| Format | Kit |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-AdV5 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-AdV5 Conjugate consists of a 13-kDa recombinant single domain antibody fragment that specifically binds with high affinity and selectivity to hexon capsomeres of Adenovirus serotype 5 (AdV5) particles as well as free hexon proteins thereof.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ KappaXP Ligand Leakage ELISA
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ KappaXP Ligand Leakage ELISA is designed to detect possible leached ligand of human Fab fragments or Ig's with a kappa light chain that have been purified using CaptureSelect KappaXP Affinity Matrix.
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Type | ELISA Kit |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgE Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgE Affinity Matrix has been designed specifically for the purification of human IgE (immunoglobuline E) from recombinant and plasma sources.
| Particle Size | 65 ±10 μm |
|---|---|
| Ligand Type | IgE affinity ligand |
| Flow Rate | 50 to 200 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Stationary Phase | IgE |
| Type | Affinity Matrix |
| Matrix | Agarose-based, epoxide-activated |
| Binding Capacity | >5 mg/mL resin |
| Product Line | CaptureSelect |